Mimořádné deštivé dny, které byly charakteristické pro polovinu září letošního roku přinesly na mnoha místech České republiky nevídané zvýšení hladin řek, které bohužel v některých případech vyústilo až v rozsáhlé záplavy. Ty v mnoha případech způsobily až extrémní škody na majetku. Díky včasnému varování ze strany meteorologů měli majitelé postižených nemovitostí dostatek času na zabezpečení svých domovů, případně na evakuaci, nicméně v mnoha případech byly bohužel následky povodní a škody na majetku nevyhnutelné a doslova obrovské.
Přestože to nemusí být na první pohled zcela patrné, tyto povodně, údajně dokonce ničivější než v roce 1997 určitě v mnohém ovlivní aktuální situaci na realitním trhu, a to v několika aspektech.
Asi není příliš překvapující informací, že minimálně v posledních několika letech se zájemci o koupi domu příliš nezajímali o to, zda je dům v záplavové oblasti či jaké riziko hrozí v případě zvýšení hladin nejbližších řek. Od nejhorších povodní v roce 1997 uběhlo již mnoho let, na spoustě tehdy zasažených lokalit se vybudovaly nové protipovodňové hráze a další terénní opatření. Řešit riziko možného zaplavené pozemku či celé nemovitosti tedy vůbec nebylo něco, co by možné kupce nějak trápilo a o co by se zajímali.
Záplavové oblasti byly jednoduše řečeno dlouho opomíjeným faktorem při výběru nemovitosti ke koupi. To se nicméně po aktuálních záplavách zcela změnilo. Tím spíše s ohledem na to, že povodně se týkaly celé republiky, i když někde byly samozřejmě ničivější a nebezpečnější. Dokonce by se dalo říci, že aktuálně nejspíše nenajdete zájemce o koupi rodinného domu, který by se o umístění v záplavové oblasti nezajímal.
Budou mít povodně dopad na množství nově prodaných nemovitostí? Pravděpodobně ano. A nemusí jít nutně o nemovitosti povodněmi postižené nejvíce, které se majitelé budou snažit prodat z pochopitelných důvodů. Tento fakt by měl objem nabízených nemovitostí zvýšit, i když o příliš pozitivní efekt nepůjde - zájem o tento typ nemovitostí nebude nijak valný a spíše se o ně budou hlásit různí spekulanti, kteří budou nabízet velmi malé částky. Tak to bohužel v podobných případech bývá.
Důležitější je spíše efekt, který přinese prověřování běžně nabízených nemovitostí, kterých se nyní například povodně nikterak nedotkly. Jak už bylo zmíněno, zájemci si budou zcela jistě prověřovat, zda dům není v záplavové oblasti. Problém zcela jistě způsobí fakt, že zhruba každý čtvrtý rodinný dům totiž v nějaké záplavové oblasti je. Samozřejmě se jedná o různý typ záplavové oblasti, s různou mírou reálného nebezpečí, což ale v současné době nemusí být pro opatrného zájemce relevantní. Nějakou dobu to bude strašák, který zcela určitě zbytečně zhatí mnoho prodejů zajímavých nemovitostí, u kterých reálné riziko skutečně nehrozí.
Rozhodně je důležité zdůraznit, že řádné prověření nemovitosti před koupí včetně informování se o případném riziku v případě povodní je určitě na místě a nemělo by být opomíjeno nyní ani v minulosti. Důležité je ale nenechat se zbytečně vyděsit, mapu záplavových oblastí si prostudovat s chladnou hlavou a samozřejmě v případě potenciálního rizika nemovitost vhodně připojistit.
Pokud jsme na opačné straně barikády a zvažujeme prodej nemovitosti, která byla povodní přímo zasažena či unikla jen o vlásek, doporučujeme hlavně zachovat chladnou hlavu a rozvahu. I přes tuto atributy má nemovitost stále svou hodnotu a i když je nyní narušená, v čase bude opět růst. V ideálním případě vše zkonzultujte se svým realitním poradcem, který Vám doporučí nejlepší postup.